Lacrosse – sport mało popularny ale bardzo interesujący

Lacrosse jest sportem popularnym, wręcz bardzo. W Kanadzie uznawany jest obecnie za sport narodowy. Może też poniekąd dlatego, że uważany jest za pierwowzór hokeja na lodzie. W Polsce wciąż jednak niewiele osób o nim słyszało, a jeżeli już, to nie do końca zna zasady tej gry.

Co to jest lacrosse?

Pierwowzorem lacrosse były indiańskie zawody.  Współcześnie to sport zespołowy odbywający się na trawiastym boisku na odkrytym stadionie lub w hali.

Gra się za pomocą trójkątnych rakiet i piłki (o obwodzie ok. 20 cm i wadze ok. 150 gram). Boisko ma wymiary 50 x 100 metrów. Każda z występujących drużyn wystawia na boisko 10 zawodników. Mecz trwa 60 minut. Ogólna zasada jest taka, iż należy umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Piłkę przetrzymuje się na rakiecie, przerzuca do zawodnika swojej drużyny bądź wrzuca do bramki. Jako, że jest to szybka i dynamiczna rozgrywka to w ciągu jednego meczu można zobaczyć od dziesięciu do kilkudziesięciu celnych strzałów.

Osobne zasady gry ustalone są dla kobiet i dla mężczyzn. Stało się tak, ponieważ jest to dyscyplina kontaktowa i urazy u zawodników zdarzają się bardzo często. Lacrosse był w roku 1904 i 1908 roku sportem olimpijskim. Obecnie zyskuje na popularności i jest coraz chętniej uprawiany nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie.

Lacrosse w Polsce

Pierwszy oficjalny klub lacrosse powstał w Polsce dopiero w 2007 roku. Stało się to w Poznaniu.
Obecnie funkcjonuje już Polski Związek Lacrosse i ligi. Polska posiada narodowe reprezentacje: damską, męską oraz młodzieżową damską i męską. Wszystkie one z powodzeniem występują w międzynarodowych zawodach lacrosse.

Lacrosse jest bardzo widowiskowym i dynamicznym sportem. Warto więc zajrzeć do internetu i poszukać sportowych kanałów z relacjami z zawodów. Emocje gwarantowane!